W jaki sposób wykonuje się izolacje celulozą?

Współcześnie na rynku materiałów budowlanych istnieje wiele rozwiązań, które mogą być stosowane do wykonywania skutecznych izolacji. Najbardziej popularne materiały izolacyjne mają swoje wady i zalety. Niektóre charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami termoizolacyjności, inne zapewniają doskonałą izolację akustyczną. Wiele nowoczesnych materiałów izolacyjnych nanoszonych jest metodą natryskową, która zapewnia łatwość użycia i brak mostków termicznych, przez jakie najczęściej następują straty ciepła. Jednym z takich materiałów jest nanoszona nadmuchowo wełna celulozowa.

Czym jest celuloza do ociepleń i jak się ją wykonuje?

Celuloza stosowana do wykonywania ociepleń jest materiałem pochodzącym z recyklingu. Wykonuje się ją w przeważającej części ze starych gazet, które poddawane są skomplikowanym procesom obróbki. Papier jest bardzo drobno mielony i przetwarzany w taki sposób, że powstaje materiał o konsystencji lekkiej wełny – nadający się do nakładania nadmuchowego, nie zbijający się, ale jednocześnie zachowujący strukturę, dzięki czemu wykonane tą metodą izolacje są bardzo skuteczne. Do materiału dodane są specjalnie dobrane substancje, których zadaniem jest zapewnienie jego jak największej ognioodporności. Finalnie uzyskuje się produkt o bardzo wysokich parametrach izolacyjności, niepalny, a więc bezpieczny, a także nie stanowiący zagrożenia w czasie wykonywania izolacji.

W jaki sposób wykonuje się izolacje celulozą?

Metoda wykonywania izolacji z wełny celulozowej jest bardzo łatwa, choć wymaga specjalistycznych urządzeń. Wełna zostaje rozprowadzona na izolowanych powierzchniach przez prąd powietrza wytwarzany przez agregat nadmuchowy. Używa się jej do ocieplania i docieplania stropów, poddaszy użytkowych, jak i nieużytkowych, ścian oraz dachów. Polega ona na wdmuchanie przygotowanej celulozy pomiędzy odpowiednie nawierzchnie, na przykład deskowanie dachu i płyty przykrywające konstrukcję od wewnątrz. Jest materiałem, który przez wdmuchiwanie nadaje się również doskonale do wypełniania ścian szkieletowych.

W czasie wdmuchiwania materiał zostaje rozdrobniony i równomiernie rozprowadzony. Nie zbija się, za to tworzy trwałą warstwę o bardzo wysokim potencjale izolacyjnym. Materiał bardzo szczelnie wypełnia przestrzenie, w jakie jest wdmuchiwany. Dzięki temu nie tworzą się mostki cieplne, a ubytki energii są mniejsze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że izolacje takiego rodzaju całkowicie bezpieczne po wykonaniu i bardzo bezpieczne dla osób pracujących przy wykonaniu izolacji. Materiał pyli podczas nadmuchiwania, a więc wdmuchiwanie celulozy wymaga użycia skutecznych masek przeciwpyłowych. Nie jest jednak toksyczny i nie ma potrzeby używania odzieży ochronnej.

Istnieje również metoda, która pozwala na nakładanie materiału natryskowo. Używa się w tym celu domieszek specjalnych lepiszczy. Natryskiwanie wełny celulozowej stosowane jest przede wszystkim jako metoda docieplania ścian zewnętrznych budynków.

Zobacz również: Czy można wykonać natrysk pianki PUR bezpośrednio na deskowanie

Zalety izolacji celulozowych

Ocieplanie celulozą staje się coraz bardziej popularne ze względu na niewątpliwe zalety, jakie ma ten materiał. Po pierwsze są one bardzo skuteczne. Warstwa izolacji z wełny celulozowej zawiera dość dużo powietrza i wypełnia szczelnie ocieplane przestrzenie. Nie tworzą się w ten sposób mostki termiczne, a parametry termoizolacyjności są bardzo wysokie. Tego rodzaju ocieplenie stanowi też bardzo skuteczną barierę akustyczną, co znacznie poprawia komfort życia w budynkach w miastach ocieplonych w ten sposób. Izolacja jest ogniotrwała, a więc zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą materiału jest również jego bardzo niska waga. Dzięki temu jest współcześnie bardzo często stosowany jako materiał do wykonywania ociepleń na dachach i poddaszach zabytkowych drewnianych budynków.

Wełna celulozowa – ekologiczne rozwiązanie

Wykonywanie ocieplenia przy pomocy wełny celulozowej polecane jest zwłaszcza osobom, dla których troska o środowisko naturalne nie jest obca. Materiał pochodzi z recyklingu, a więc do jego produkcji nie tylko nie wykorzystuje się nieodnawialnych zasobów, ale również zużywane są duże ilości odpadów.



Proponowane artykuły


Izolacja rur CO. Co warto wiedzieć przed wykonaniem izolacji termicznej rur?

Współczynnik przenikania ciepła U – co oznacza?

Ocieplanie komina – co warto wiedzieć i czego użyć do wykonania?