Ślad węglowy – czym jest i jak go obliczyć?

Zrównoważony rozwój gospodarczy to strategia, w której postęp idzie w parze z dostatecznym szacunkiem dla klimatu, środowiska i zasobów naturalnych. Celem zrównoważonego rozwoju jest m.in. zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska, co wiąże się z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Obliczanie śladu węglowego jest idealnym przykładem działań, które wpisują się do strategii zrównoważonego rozwoju. Jak obliczyć ślad węglowy i dlaczego jest to tak istotne dla środowiska?

Czym jest ślad węglowy?

Mianem śladu węglowego określa się całkowitą ilość emitowanych gazów cieplarnianych. Obliczenie śladu węglowego jest więc sumą wszystkich produkowanych bezpośrednio lub pośrednio przez określony „produkt”. Produktem należy w tym przypadku rozumieć:

  • Wydarzenia
  • Jednostki – zarówno ludzi, jak i zwierzęta czy rośliny
  • Organizacje – same w sobie oraz usługi i dobra przez nie produkowane/oferowane

Dla strategii zrównoważonego rozwoju gospodarczego wyjątkowo ważny jest ślad węglowy firmy. W tym przypadku mowa o sumie emitowanych gazów cieplarnianych, które są wytwarzane poprzez poszczególne etapy funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jak obliczyć ślad węglowy firmy?

Ślad węglowy organizacji odnosi się do wszystkich emitowanych gazów cieplarnianych, które powstają na drodze działań bezpośrednich (tj. związanych stricte z funkcjonowaniem i siedzibą firmy) i pośrednich (np. związanych z transportem i sprzedażą wyprodukowanych dóbr). Obliczenie śladu węglowego przedsiębiorstwa nie należy do prostych zadań, zwłaszcza, że suma gazów cieplarnianych jest uzależniona od dużej liczby czynników. Dlatego też z pomocą przychodzi Greenhouse Gas Protocol, wedle którego ślad węglowy firmy stanowi sumę wartości z trzech poniższych zakresów:

  1. Zakres 1 to emisje stacjonarne, mobilne, niezorganizowane z klimatyzacji oraz inne emisje niezorganizowane bądź procesowe.
  2. Zakres 2 stanowi nabyta energia elektryczna, energia cieplna oraz para.
  3. Zakres 3 składa się z aż 15. kategorii, do których należą: zakupione surowce i usługi, dobra kapitałowe, transfer i dystrybucja, dojazdy osób zatrudnionych, delegacje służbowe, wynajmowane aktywa, odpady będące produktem ubocznym działalności firmy, czy też procesy przetwarzania sprzedanych produktów.

Jak obliczyć ślad węglowy produktu?

Skoro wiadomo, jak obliczyć ślad węglowy firmy, to warto skoncentrować się na samym produkcie. Ślad węglowy produktu jest sumą emitowanych gazów cieplarnianych, które dotyczą wszystkich aspektów związanych z produktem – wytwarzaniem, transportem, użytkowaniem czy też procesami utylizacji. Jak obliczyć ślad węglowy produktu? Można w tym celu użyć jednego z dwóch istniejących modeli:

  1. Od kołyski do bramy (ang. cradle-to-gate) stosowany jest przy produktach B2B, w którym należy koncentrować się na drodze od wydobycia surowców do momentu opuszczenia zakładu produkcyjnego.
  2. Od kołyski do grobu (ang. cradle-to-grave) jest rekomendowany przy produktach B2C, a tym samym obejmuje też dalsze „losy” produkty po opuszczeniu fabryki – dystrybucję, użytkowanie i ostateczną utylizację.

Wybór modelu do obliczenia śladu węglowego musi być dokładnie określony przez przedsiębiorstwo. Zwłaszcza, że niektóre produkty (np. pojazdy komunikacyjne, kosmetyki, sprzęt elektroniczny AGD i RTV) emitują najwięcej spalin w momencie użytkowania przez konsumentów. To pokazuje, że firmy muszą podchodzić niezwykle skrupulatnie do kwestii wyliczania śladu węglowego i egzekwowania ilości emitowanych gazów cieplarnianych.

Czy obliczanie śladu węglowego przez firmy jest obowiązkowe?

Duże firmy są zobligowane do obliczania śladu węglowego od 2016 roku, gdy wówczas pojawiła się konieczność szacowania emisji gazów z bezpośredniego spalania pali i zużycia energii. Natomiast od 2021 roku wprowadzono dodatkowy obowiązek, który polega na wyliczeniu śladu węglowego także z innych, pośrednich działań, jak np. produkowane odpady czy podróże służbowe pracowników. Co do średnich i małych przedsiębiorstw, to od 2026 roku część z nich będzie zobligowana do regularnego raportowania w kwestii poziomu emisji.

Rola śladu węglowego w praktyce

  • Udział w strategii zrównoważonego rozwoju, która powoli staje się obowiązkowa dla wszystkich typów działalności gospodarczych.
  • Realny udział w dbaniu o dobro środowiska naturalnego, m.in. poprzez wdrażanie działań pozwalających na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
  • Niektóre rozwiązania, np. poprawa izolacji budynków, powodują ograniczenie zużycia energii, co pozwala zminimalizować część kosztów związanych z prowadzeniem firmy.
  • Obliczanie śladu węglowego przez firmę sprawia, że zyskuje w oczach konsumentów m.in. poprzez odpowiedzialną politykę środowiskową, co może przysporzyć klientów i polepszyć konkurencyjność na rynku.
  • Konkurencyjność wzrasta nie tylko w kwestii pozyskiwania nowych klientów. Firmy przestrzegające zasad strategii zrównoważonego rozwoju są także atrakcyjniejszym partnerem do współprac biznesowych. Tym samym mogą przyciągać ciekawych interesariuszy.

Jak obliczyć ślad węglowy domu jednorodzinnego i czy można go obniżyć?

Warto podkreślić, że kwestia obliczania śladu węglowego nie dotyczy wyłącznie firm i budynków przemysłowych. O śladzie węglowym coraz częściej mówi się w przypadku budowy nieruchomości mieszkalnych, np. domów jednorodzinnych. Każdy etap budowy może przebiegać z równoczesnym ograniczeniem ilości emitowanych gazów cieplarnianych, co w konsekwencji pozwoli zadbać o środowisko. Oto kilka potencjalnych sposobów, aby zminimalizować emisję gazów i tym samym zmniejszyć ślad węglowy budynku:

  • Użycie technologii OZE, np. pomp ciepła, panele fotowoltaiczne.
  • Redukcja liczby transportów materiałów budowlanych na plac budowy.
  • Wykonanie solidnej termoizolacji dachu, ścian, podłogi, okien i drzwi, np. natryskiem pianką poliuretanową lub nadmuchem wełną celulozową.

IZOLMAX – skuteczny sposób na redukcję śladu węglowego

Skoro wiesz, jak obliczyć ślad węglowy i na czym polega jego rola, to czas przejść do konkretów. Jednym z pierwszych działań, które pozwolą Ci zminimalizować ilość emitowanej energii, jest porządna izolacja nieruchomości. W tym celu warto skonsultować się z profesjonalistami np. firmą Izolmax.

Od kilkunastu lat zajmujemy się wykonywaniem różnych typów izolacji (akustyczna, termiczna, wodna). W naszej pracy wykorzystujemy wysokiej klasy piankę poliuretanową i wełnę celulozową, które stanowią gwarancję udanej realizacji projektu. Na swoim koncie mamy setki pomyślnie zakończonych zleceń – zadzwoń do nas i zarezerwuj termin!



Proponowane artykuły


Ocieplenie poddasza bez deskowania pianką PUR

Izolacja domu szkieletowego – jaki materiał wykorzystać?

Ocieplenie posadzki pianką PUR