Pianka PUR zamkniętokomórkowa – właściwości i zastosowanie

Zamkniętokomórkowa pianka PUR to pianka o przeważającej liczbie komórek zamkniętych. Jej parametry sprawiają, że doskonale sprawdza się do ocieplania obiektów mieszkalnych, przemysłowych czy inwentarskich. Jakie właściwości i zastosowania posiada ten materiał?

Pianka PUR zamkniętokomórkowa

Zastosowanie pianki poliuretanowej (PUR) powstaje poprzez zmieszanie poliolu i izocyjaninu. Pierwszy składnik jest żywicą, podczas gdy drugi spełnia funkcje utwardzacza. Ich zespolenie skutkuje gwałtownym przyrostem objętości powłoki, która skutecznie wypełnia wolną przestrzeń. Na ogół stosuje się dwa rodzaje pianki. Miękka zwana jest również pianką otwartokomórkową i służy głównie do ocieplania ścian oraz poddaszy. Charakteryzuje się bardzo dużą oddychalnością. Pianka PUR zamkniętokomórkowa to natomiast odmiana twarda. Wykorzystuje się ją do ocieplania tarasów, piwnic i fundamentów. W ponad 90 proc. zbudowana jest z komórek zamkniętych, czyli pęcherzyków gazu.

Zobacz również: Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa – właściwości i zastosowanie

Pianka PUR zamkniętokomórkowa twarda

Właściwości zamkniętokomórkowej pianki PUR

Pianka PUR zamkniętokomórkowa wyróżnia się doskonałą zdolnością do hydroizolacji i termoizolacji. Wysokie parametry wytrzymałościowe sprawiają, że cechuje ją również duża odporność na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Wytwarzana warstwa termoizolacyjna jest sztywna i bezspoinowa. W zimie chroni budynek przed utratami ciepła, a latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. Zamknięte komórki przyczyniają się także do niskiej nasiąkliwości. Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa nie wchłania wilgoci i nie traci pod jej wpływem własności termoizolacyjnych. Cechuje się także znikomą przewiewnością. Minimalizuje dzięki temu straty energii, poprzez ograniczenie powstawania pętli konwekcyjnych.

Wykorzystanie twardej pianki PUR

Pianka PUR zamkniętokomórkowa to jeden z niewielu materiałów, które z powodzeniem nadają się do posadzek na gruncie, ścian fundamentowych czy budynków inwentarskich. Prawidłowo wykonane, szczelne ocieplenie budynku przekłada się na ograniczenie emisji CO2 i obniżenie rachunków. Pianka PUR zamkniętokomórkowa z powodzeniem sprawdzi się również w formie izolacji w stropie między-kondygnacyjnym lub w podłodze na gruncie. Termoizolację kładzie się wówczas na folii polietylenowej, rozłożonej bezpośrednio na płycie betonowej. Pomiędzy ułożyć można różne instalacje, włącznie z centralnym ogrzewaniem. Pianka PUR wyróżnia się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi na nacisk, a jej aplikacja natryskiem nie wymusza perfekcyjnie wyrównanego podłoża. Materiał ten idealnie otula instalacje i rury, jednocześnie nie pozostawiając wokół żadnych wolnych przestrzeni.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa twarda

Aplikacja pianki poliuretanowej twardej

Piankę zamkniętokomórkową z powodzeniem zastosować można także w pracach ociepleniowych na zewnątrz obiektu. Materiał ten jest nie tylko szczelny i odporny na wilgoć, ale również bardzo sztywny. Doskonale przywiera do ceramiki, betonu, papy czy drewna. Zastosowanie systemu bezspoinowego pozwala na wyeliminowanie potencjalnych mostków cieplnych. Prace przebiegają więc bardzo szybko, z gwarancją długotrwałości uzyskanego efektu. Odbywa się to poprzez rozpylanie pod wysokim ciśnieniem. Pianka zwiększa wówczas swoją objętość, po czym zastyga. Całą izolację natryskową przeprowadzić można w zaledwie kilka godzin, nawet na powierzchniach o wymiarach kilkuset m2. Aplikacja może się odbywać nawet w okresie zimowym, przy niskich temperaturach ujemnych.

Zastosowanie pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej

Ze względu na nienasiąkliwość i wietrzność systemu, piankę poliuretanową zamkniętokomórkową warto zastosować dla domu mieszkalnego w wietrznej lokalizacji. Sprawdza się również w budynkach inwentarskich, które są zwykle pomieszczeniami o podwyższonej wilgotności. Pianka pozwala na utrzymanie w nich większej higieny, ponieważ umożliwia swobodne zmywanie ścian. Wykorzystuje się ją również w obiektach przemysłowych, usługowych, magazynowych i produkcyjnych, włącznie z halami i zbiornikami. Znajduje zastosowanie również w rolnictwie. Zapewnia szczelną izolację dachu, a tym samym chroni przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrz i składowanych towarów.



Proponowane artykuły


Ocieplenie sufitu podwieszanego – czym je wykonać?

Izolacje zbiorników pianką PUR

Świadectwo energetyczne – kto musi je mieć oraz kto je wydaje?