Izolacja dachów jest jednym z głównych sposobów na zabezpieczenie budynków przed wieloma zagrożeniami. Dach stanowi niesamowicie kłopotliwy element nieruchomości, dlatego odpowiednia ochrona gwarantuje ograniczenie problemów związanych np. z nadmierną utratą ciepła. Jak ocieplić dach płaski? Jaki materiał stanowi najlepszy wybór do wykonania termoizolacji?
Dachy płaskie są idealnym przykładem trendów minionych dekad. Domy powstające na przełomie lat 60’ i 70’ ubiegłego stulecia, które określano mianem kostek, przeważnie charakteryzowały się niezbyt rzetelnym wykonaniem w zakresie termoizolacji. W zdecydowanej większości przypadków izolacja termiczna dachu płaskiego była przygotowywana z materiałów o wątpliwych właściwościach chroniących przed utratą ciepła np. żużel czy mieszanka gliny i trocin. Co więcej, sporo projektów nie zawierało warstwy paroizolacyjnej na rzecz niewielkich okienek, które miały za zadanie odprowadzanie wilgoci.
Nie można też zapominać, że duża liczba kostek była całkowicie pozbawiona warstwy termoizolacyjnej w obrębie dachu i poddasza! Z jednej strony stanowi to efekt ograniczonego w tamtych czasach dostępu do lepszej klasy materiałów budowlanych. Z drugiej wynika to po prostu z niedostatecznej wiedzy ówczesnych firm budowlanych – najlepszym dowodem było panujące przekonanie, że pustaki stanowią optymalny sposób na utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzu budynku.
Sposób izolacji dachu płaskiego jest w głównej mierze uzależniony od tego, który typ zadaszenia występuje w nieruchomości. Zdecydowana większość dachów płaskich jest niewentylowana. Oznacza to, że konstrukcja stropu jest równocześnie konstrukcją dachu. To stary model rozwiązań, który obecnie jest kiepski pod kątem funkcjonalnym i ekonomicznym. Izolacja dachów niewentylowanych wymaga pozbycia się wszystkich dotychczasowych warstw, aż do betonowej wylewki znajdującej się na stropie. Dopiero wówczas można rozpocząć prace termoizolacyjne. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie warstwy paroizolacyjnej, a następnie twardego materiału odpowiadającego za ocieplenie. Konieczne jest jednak wzięcie pod uwagę faktu, że warstwa termoizolacyjna nie może być przesadnie ciężka. W przeciwnym razie spowoduje nadmierne obciążenie konstrukcji i tym samym może doprowadzić do naruszenia struktury dachu.
Zgoła inaczej jest w przypadku izolacji dachów wentylowanych. Ten rodzaj dachu płaskiego charakteryzuje wentylowana warstwa powietrza między konstrukcją stropu a dachu. Niemniej jednak przy tego typu dachach płaskich materiał termoizolacyjny jest umieszczany bezpośrednio na warstwie stropu. Przy płaskim dachu wentylowanym najistotniejszą kwestią przy doborze materiału ociepleniowego jest współczynnik lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Ponadto nie można zapominać o kilku istotnych kwestiach:
Skoro wiadomo, jak ocieplić dach płaski, to warto rozważyć kwestię doboru odpowiedniego materiału. Na aktualnym rynku można znaleźć różnorodne opcje, które sprawdzają się w zależności od sytuacji. Co więcej, każdy materiał ma własne wady i zalety. Zawsze należy wziąć je pod uwagę przed przystąpieniem do izolacji termicznej dachu płaskiego i innych typów zadaszenia. W przeciwnym razie ocieplenie nie zaspokoi potrzeb nieruchomości, a to w konsekwencji może poskutkować różnorodnymi problemami.
Zdecydowana większość prac termoizolacyjnych wykorzystuje połączenie wełny mineralnej i styropianu. To względnie tanie materiały ociepleniowe, które gwarantują stosunkowo dobre właściwości izolacyjne. Niestety nie są pozbawione wad:
Jednym z najlepszych wyborów do izolacji termicznej dachu płaskiego jest pianka poliuretanowa (PUR). To materiał gwarantujący szereg korzyści dla nieruchomości m.in. bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, lekkość, ogniotrwałość, odporność na pleśń i substancje chemiczne, szybką i precyzyjną aplikację w nawet najbardziej problematycznych miejscach, czy też długą żywotność. Ponadto piana poliuretanowa jest bezspoinowa, chroni budynek przed promieniowaniem UV oraz przed innymi czynnikami atmosferycznymi np. silny wiatr, obfite opady śniegu, a nawet grad.
Firma Izolmax realizuje różnorodne projekty związane z dociepleniem nieruchomości, w tym także izolacje dachu płaskiego w domach jednorodzinnych czy budynkach przemysłowych i gospodarczych. W pracy wykorzystujemy profesjonalny sprzęt do aplikacji pianki poliuretanowej PUR, która pochodzi od renomowanego producenta materiałów termoizolacyjnych. Na przestrzeni lat wykonaliśmy setki prac termomodernizacyjnych. Osoby zainteresowane współpracą i rezerwacją terminów zachęcamy do kontaktu.