Ocieplanie ścian od wewnątrz – czy to możliwe?

Rozpatrując temat ocieplania ścian i budynków zwykle pierwsze, co przychodzi na myśl to ocieplanie budynku od zewnątrz. Jednak wielu inwestorów zastanawia się, czy możliwe jest ocieplenie ścian od wewnątrz. Warto wiedzieć, że jest to możliwe, a obecnie rynku istnieje wiele rozwiązań, które umożliwiają takie prace. Więcej można dowiedzieć się o nich w dalszej części artykułu.

Różne sposoby ocieplania — czemu częściej wykonuje się izolację od zewnątrz?

Ocieplanie budynków od wewnątrz jest mniej popularne, gdyż niesie ze sobą pewne ryzyko. W przypadku, kiedy ściana jest ocieplana od środka, wówczas mur jest narażony na wilgoć, skraplanie się wody oraz przemarzanie. Może wiązać się to ze zmniejszeniem jego trwałości i wzrostem podatności na zniszczenia. Ocieplanie od zewnątrz sprawia, że mur ma taką samą (lub podobną) temperaturę, jak wnętrze. Dzięki temu nie jest narażony na skraplanie się wody i różnice temperatur. Wpływa to korzystnie nie tylko na stan muru, ale także na komfort cieplny oraz temperaturę panującą we wnętrzu. Jak już wspomniano, nie jest to jednak jedyny sposób ocieplania budynków.

Kiedy warto zdecydować się na ocieplanie ścian od środka?

Ocieplenie ścian od wewnątrz może być jednak zalecanym rozwiązaniem w niektórych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, kiedy inwestor chce ocieplić ściany w lokalu w budownictwie mieszkaniowym. Niestety w blokach, zwłaszcza tych z wielkiej płyty, ocieplanie od zewnątrz może generować problemy, albo po prostu zostać odłożone w czasie. Wówczas ocieplenie ścian od wewnętrznej strony jest idealnym sposobem na zatrzymanie ciepła wewnątrz oraz zapewnienie izolacji. Drugim miejscem, gdzie izolacja termiczna od wewnątrz może się lepiej sprawdzić, jest stare budownictwo. Kilkudziesięcioletnie, a czasem nawet wiekowe kamienice często są zabytkami, których nie można ot tak ocieplić od zewnątrz. Wiąże się to ze względami historycznymi, ale też z ich stanem technicznym. Wówczas ocieplenie ścian od środka może okazać się jedynym sposobem na izolację termiczną lokalu. Sprawdzi się ono w sytuacjach, kiedy dom stoi w granicy działki, a sąsiad nie zgadza się na udostępnienie terenu do prac lub właścicielami budynku jest kilka osób niemogących dogadać się w kwestii ocieplenia.

Rozwiązania stosowane do ocieplania ścian od wewnątrz

Obecnie na rynku dostępne są liczne rozwiązania i materiały umożliwiające ocieplanie ścian od wewnątrz. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Ocieplanie pianką PUR jest to tzw. ocieplanie natryskowe. Przebiega ono za pomocą wspomnianej pianki oraz odpowiedniego aplikatora. Pianka jest rozprowadzana na powierzchni ściany lub poddasza, by odizolować wnętrze. Jest to bardzo łatwy i szybki sposób na izolację termiczną od wewnątrz. Zaletą jest także niewielki koszt.
  • Ocieplanie ścian Multipor to ocieplanie za pomocą specjalnych płyt. Są one wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego. Zapewniają poprawę warunków cieplnych i termicznych pomieszczenia. Nie narażają ściany na zniszczenie, ale ich montaż wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności.
  • Ocieplenie za pomocą Płyt RenoTherm. Są to termoizolacyjne i hydroaktywne płyty silikatowo-wapienne. Jest to wdzięczny w obróbce materiał, który dodatkowo jest ekologiczny i bezpieczny. Płyty tego rodzaju są samonośne i stabilne — nie wymagają innych wzmocnień.

Podsumowując, ocieplanie ścian od wewnątrz jest możliwe. Wystarczy dobrze się do niego przygotować i wybrać odpowiednią firmę oraz metodę ociepleniową, która będzie spełniała oczekiwania i była przystępna cenowo.



Proponowane artykuły


Ocieplenie piwnicy pianką poliuretanową

Szkodliwość celulozy. Czy izolacje wdmuchiwane z włókien celulozowych są bezpieczne?

Zabezpieczenie piany PUR przed czynnikami zewnętrznymi