O jakiej porze roku najlepiej wykonywać ocieplenie pianką PUR?

Współczesne budownictwo powinno spełniać trzy, odwieczne i uniwersalne zasady: trwałości, użyteczności i piękna. W kwestii użyteczności i trwałości budynku niezwykle ważną rolę odgrywa termoizolacja w obiekcie. Coraz bardziej powszechne staje się zastosowanie pianki poliuretanowej w formie izolacji natryskowej. Istnieje wielu zwolenników jak i przeciwników tej metody termoizolacji. Jednak, jak jest naprawdę? Czy natrysk pianki poliuretanowej to metoda trwała, opłacalna i korzystna?

Czy pora roku ma znaczenie?

Pora roku, w jakiej wykonywane są prace związane z ociepleniem natryskowym poddasza czy innych elementów w budynku, nie jest najważniejszym wyznacznikiem, jeśli chodzi o czas wykonywania prac. Niewątpliwie, kluczową kwestią w przypadku ocieplenia poddasza pianką jest to, aby więźba dachowa była sucha. Jej wilgotność nie może przekroczyć 18%.

Ocieplenie pianką PURW momencie, kiedy wskaźnik ten zostanie przekroczony, należy wstrzymać się z ocieplaniem przy pomocy pianki PUR i rozpocząć od przystosowania warunków przestrzennych. Wartości te nie mają jednak większego odzwierciedlenia w porach roku. Przykładowo: w zimie (biorąc pod uwagę niską temperaturę), pianka PUR ma odrobinę większą gęstość, co skutkuje tym, że parametr cieplny tego materiału wzrośnie. Nie mniej jednak, nie są to znaczne różnice. Jednocześnie należy pamiętać, że niekiedy zima potrafi być bardzo wilgotna – wówczas należy na bieżąco kontrolować procent zawilgocenia elementów drewnianych tak, aby nie doprowadzić do ich destrukcji. Z drugiej strony w okresie letnim, gdy panują wysokie temperatury, nieznacznie spada wskaźnik cieplny dla pianki PUR. Jednocześnie istnieje większa pewność, że elementy drewniane nie są zawilgocone.

Dlatego też w każdej porze roku można doszukiwać się elementów, które nieco utrudniają lub pomagają w prowadzonych działaniach. Najważniejsze jest poprawne przeprowadzenie ocieplenia dachu czy innych elementów składowych obiektu pianką pod względem technologicznym.

Jaką piankę PUR aplikować w zimie?

Jak już zostało wspomniane, warunki wewnątrz czy na zewnątrz obiektu mają kluczowe znaczenie dla poprawnego procesu ocieplania pianką poliuretanową. W przypadku aplikacji pianki PUR wewnątrz i przy stosowaniu pianki otwarto-komórkowej należy spełnić wymagania, jakie określił producent materiału. Dzięki temu istnieje możliwość wykonywania tego rodzaju prac w okresie zimowym. Istotne jest to, aby sprawdzić zawilgocenie elementów drewnianych, jak również zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Pomocne w tym procesie stają się nagrzewnice, jak również badanie termowizyjne, które pozwala na precyzyjne ukazanie miejsc zagrożonych wilgocią etc. Jednocześnie należy mieć na względzie podniesienie kosztów związanych z realizacją takiego przedsięwzięcia.

Natrysk pianki poliuretanowej w zimieW przypadku prowadzenia prac izolacyjnych na zewnątrz należy wziąć pod uwagę, że istnieją pianki, które można aplikować przy temperaturze do -7 stopni Celsjusza. Nie mniej jednak, tak duża tolerancja temperatury idzie w parze z wyższą ceną produktu. W praktyce ocieplanie pianką PUR przy niskich temperaturach wiąże się z większymi kosztami związanymi z zakupem materiału, szczególną starannością wykonania i odpowiednim sprawdzeniem elementów, na które nałożony będzie natrysk. Jeśli przeprowadzenie prac zimą nie jest konieczne, znacznie lepiej poczekać na korzystniejsze warunki atmosferyczne. Jest to oszczędność finansowa, a dodatkowo w znaczny sposób zwiększamy efektywność ocieplenia pianką poliuretanową.

Zobacz również: Jaką grubość pianki PUR zastosować przy ocieplaniu poddasza?

Efektywność pianki poliuretanowej

Jeżeli cały proces aplikacji izolacji natryskowej został wykonany starannie i dokładnie, z dbałością o wybór odpowiedniego produktu i optymalne warunki, nie ma wówczas znaczenia czy pianka PUR została zaaplikowana w dodatniej, czy w ujemnej temperaturze. Należy pamiętać, że nawet optymalne warunki zewnętrzne nie zapewnią sukcesu, jeżeli produkt zostanie źle zaaplikowany. Dlatego też prace te wykonują odpowiednio przystosowane do tego firmy, które oferują usługę ocieplenia pianką poliuretanową. Warto podkreślić raz jeszcze, że jest to produkt, który nie nadaje się do samodzielnego aplikowania.

Niekiedy inwestorzy są nieco zagubieni i niezdecydowani, jeśli chodzi o wybór izolacji termicznej. Jest to jak najbardziej zrozumiałe ze względu na ilość oferowanych produktów, ich nowszych form i innowacyjnych rozwiązań. Jednakże, bez dwóch zdań, współcześnie pianka poliuretanowa uzyskuje najlepsze wskaźniki izolacyjne, a jej przyczepność do każdego rodzaju podłoża sprawia, że w maksymalny sposób niwelowane są różnice temperatur, które bardzo często pojawiają się na poddaszach budynków – latem gorąco, a zimą zimno. Ocieplanie natryskowe pozwala na niwelowanie takich różnic, co w znacznym stopniu poprawia ergonomię w obiekcie. Pora roku i czas wykonywania prac mają znaczenie drugorzędne. Najistotniejsze jest poprawne przeprowadzenie procesu aplikacji pianki PUR. Przy wyborze odpowiedniej ekipy wykończeniowej warto zaś zwrócić uwagę na to, ile dana firma oferuje gwarancji na niezmiennie wysokie parametry ocieplenia w aplikowanym produkcie.



Proponowane artykuły


Skuteczne ocieplenie nadproża

Ocieplanie skosów poddasza – wybór materiału a korzyści dla domu

Izolacja akustyczna z pianki poliuretanowej PUR