Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Nocne hałasy, intensywny i nieprzyjemny zapach, strzępki wełny mineralnej, niespodziewany wzrost kosztów za zużycie energii cieplnej – jeżeli borykasz się z tymi problemami, to prawdopodobnie na poddaszu pojawiło się gniazdo kun! W jaki sposób należy zabezpieczyć przed nimi dach? Które rozwiązania są najskuteczniejsze?

Skutki obecności kuny na dachu

Pojawienie się kuny na dachu stanowi początek dużej liczby problemów. Irytujące hałasy w późnych godzinach wieczornych i cuchnące odchody zwiastują szereg innych kłopotów, które utrudniają codzienne życie. Najważniejszym z nich jest zniszczenie warstwy materiału termoizolacyjnego, który znajduje się na poddaszu. Właściciele domów jednorodzinnych ze strychem ocieplonym wełną mineralną są szczególnie narażeni na pojawienie się kamionek. Kuny niezwykle ochoczo wybierają domostwa z tego typu izolacją, co wynika z kilku istotnych aspektów:

  • jest miękka i daje duże poczucie komfortu dla zwierzaka,
  • zapewnia solidne zatrzymywanie ciepła, co jest niezwykle dogodne dla bytowania,
  • nie jest dostatecznie wytrzymała na uszkodzenia, co pozwala ją z łatwością niszczyć i tworzyć korytarze komunikacyjne na poddaszu.

Kuny bez najmniejszych oporów dewastują warstwę termoizolacyjną poddasza, co pozwala im poszerzyć własne gniazdo. Niszcząc wykorzystaną wełnę, przyczyniają się do powstawania mostków termicznych – miejsc wzmożonej przepuszczalności dla zimnego powietrza. Nietrudno domyślić się, że ich obecność powoduje utratę niezbędnego ciepła z poddasza. Z czasem niżej położone pomieszczenia mogą zostać wyziębione. Nieszczelna izolacja termiczna zwiększa szansę gromadzenia się wilgoci, co skutkuje rozwojem pleśni i niszczeniem nieruchomości (np. powstawaniem rdzy na blasze dachowej). Ponadto niepotrzebne straty energii powodują wzrost kosztów na ogrzanie poddasza.

Warto też wspomnieć, że kuny chętnie dokonują innych szkód. Właściciele domów bardzo często borykają się z problemami w postaci nadgryzionych kabli z instalacji elektrycznej, rozerwanej folii dachowej czy zniszczonej blachy. Dlatego obecność dzikich lokatorów jest zazwyczaj związana z dużymi wydatkami na naprawę usterek, które wynikają z ich urzędowania.

W jaki sposób zabezpieczyć dach przed kunami?

Choć mogłoby się wydawać, że pozbycie się niewielkiej kuny nie stanowi problemu, to w rzeczywistości jest to nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, że kamionka jest zwierzęciem objętym ochroną. Dlatego też warto profilaktycznie zabezpieczyć dach przed kunami i w odpowiedni sposób zoptymalizować poddasze, aby nie dopuścić do pojawienia się tego wyjątkowo nieznośnego gryzonia. Oto kilka metod, które pomogą zawczasu ograniczyć szansę na zagnieżdżenie się kun na strychu.

  1. Wymiana materiału termoizolacyjnego – zamiast wspomnianej wełny mineralnej lepiej zdecydować się na tworzywa, które są nie tylko wartościowe dla ocieplenia pomieszczenia, ale i niekomfortowe dla zwierzaków. Trafnymi wyborami są wełna celulozowa lub pianka poliuretanowa (PUR).
  2. Ochrona membrany dachowej – uszczelnienie dachu za pomocą metalowej siatki może skutecznie ograniczyć szansę, aby kuna wdarła się do domostwa i założyła własne gniazdo. Siatki z niewielkimi otworami nie tylko uniemożliwiają prześlizgnięcie się zwierzęcia, ale i utrudnią przemieszczanie.
  3. Zabezpieczenie wszelkich otworów na dachu – kuny są bardzo sprytnymi zwierzętami i nawet najmniejsza dziura może być przez nie wykorzystana, aby przedostać się na poddasze. Dobrze więc zamontować w rynnach specjalne kratki lub kolce, które nie pozwalają kunie przedostać się na dach. Ponadto warto sprawdzić wewnętrzną stronę dachu oraz okolice okien na poddaszu.
  4. Likwidacja potencjalnej przyczyny pojawienia się kuny – kamionki często pojawiają się na poddaszu, gdy zaobserwują występowanie ptasich gniazd lub myszy. Jeżeli na dachu lub strychu bytują inne zwierzęta, to warto pozbyć się ich, zanim przyciągną nieproszonych gości.

Zabezpieczenie dachu przed kuną z firmą Izolmax

Dla ograniczenia szansy pojawienia się kuny na poddaszu warto zawczasu zdecydować się na profesjonalne uszczelnienie. Firma Izolmax oferuje fachowe i niezwykle precyzyjne ocieplenie strychu za pomocą pianki poliuretanowej lub wełny celulozowej. Dzięki nowoczesnym przyrządom gwarantujemy skuteczną i szybką realizację prac termoizolacyjnych. Mamy doświadczenie w zabezpieczeniach dachów przed kunami i innymi szkodnikami. Ponadto pomożemy w wyeliminowaniu istniejących problemów jak np. mostki termiczne. Zainteresowanych zapraszamy do współpracy!



Proponowane artykuły


Jak izolacja wpływa na koszty ogrzewania?

Montaż fotowoltaiki a ocieplenie dachu – na co zwrócić uwagę?

Izolacja balkonu – jaki materiał wybrać?