Jak przygotować poddasze przed natryskiem pianą PUR?

Aplikacja piany PUR na poddasze jest niezwykle częstym wyborem właścicieli nieruchomości, którzy planują przeprowadzić prace termomodernizacyjne na strychu. Warto jednak wiedzieć, że przed planowanym natryskiem pianą PUR należy odpowiednio przygotować poddasze. O co trzeba zadbać? Jak się przygotować przed ocieplaniem poddasza pianką poliuretanową?

Ocieplenie poddasza pianą PUR – od czego zacząć?

Zanim dojdzie do natrysku pianą PUR, należy uporządkować miejsce realizacji projektu budowlanego. Przestrzeń powinna być całkowicie wolna od zbędnych przedmiotów, które mogą utrudniać pracę ekipy zajmującej się natryskiem piany PUR na poddaszu. Natomiast drzwi i okna warto zabezpieczyć folią, co pozwoli uniknąć ich zabrudzenia podczas wykonywania prac ociepleniowych.

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową jest nierozerwalnie związane z zachowaniem optymalnej temperatury i wilgotności drewna – wilgotność więźby dachowej nie powinna przekraczać 15%. W przeciwnym razie zaaplikowanie piany PUR na poddaszu uniemożliwi całkowite wyschnięcie drewna, a to zwiększy szansę rozwoju pleśni i naruszenia kondycji całego dachu.

Oprócz tego warto poświęcić nieco uwagi powierzchni, która zostanie poddana natryskowi pianą PUR. Przede wszystkim materiał musi być solidnie wyczyszczony i dobrze ustabilizowany. Należy też zwrócić uwagę na rodzaj wentylacji połaci dachowych:

  • jednokanałowa – piana poliuretanowa może być natryskiwana bezpośrednio na membrany dachowe;

  • dwukanałowa – niezbędne jest przygotowanie dodatkowej szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a pianką PUR, którą wykonuje się z wysokoparoprzepuszczalnej membrany dachowej.

Natrysk pianą PUR na poddasze a mostki termiczne

Kolejnym istotnym krokiem przed położeniem piany PUR na poddaszu jest znalezienie otwartych punktów w konstrukcji dachu, które zostają specjalnie przeznaczone na aplikację materiału termoizolacyjnego. Zwykle są to miejsca za murłatą (belką konstrukcyjną) i w obszarze nad ścianami szczytowymi – zabezpieczenie tych miejsc pozwala ograniczyć szansę powstawania punktów ucieczki ciepła, czyli mostków termicznych. Ten etap wykonujemy w momencie gdy budynek nie jest ocieplony z zewnątrz. Do zabezpieczenia najczęściej wykorzystuje się styropian.

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową – montaż wieszaków

Następnym ważnym etapem przygotowań przed położeniem piany PUR na poddaszu jest zamontowanie wieszaków, które są niezbędne dla późniejszej instalacji profili pod zabudowę skosów. Do wyboru są dwa rodzaje:

  1. wieszaki grzybkowe, które należy montować bardzo dokładnie, lecz gwarantują niezwykle łatwe i szybkie zakładanie profili oraz zapewniają stosunkowo wysoką stabilność dla całej konstrukcji;

  2. łatwe do zamontowania wieszaki ES jednak wymagające nieco więcej pracy przy późniejszym zakładaniu stalowych profili.

Na tym etapie warto też właściwie zabezpieczyć okna dachowe, bo stanowią częsty punkt nadmiernej utraty ciepła. Zazwyczaj poleca się wykonać specjalne skrzynki z płyt GK.

Informacja istotna wspomnienia – profile stalowe są montowane dopiero po wykonanym natrysku pianą PUR!

Kiedy najlepiej wykonać natrysk pianą PUR?

Teoretycznie natrysk pianą PUR można wykonać w dowolnym momencie i na każdym etapie budowy. W praktyce jest jednak zgoła inaczej. Specjaliści rekomendują, aby ocieplenie poddasza pianą PUR zrealizować dopiero po zakończeniu tzw. prac mokrych, czyli po położeniu tynków i posadzek. Przeprowadzenie termoizolacji poddasza w momencie gdy panuje w nim wysoka wilgotność spowodowana niedawną wykończeniówką, wydłuży proces schnięcia. To z kolei może być przyczyną przesunięcia finalnego terminu realizacji reszty prac termoizolacyjnych.

Dobrym pomysłem jest wykonywanie ocieplenia poddasza pianką poliuretanową na wiosnę lub w lecie. Optymalna temperatura do aplikacji pianki PUR waha się od 10 do 15 ºC, co może okazać się niemożliwe do spełnienia w przypadku sezonu jesienno-zimowego – zwłaszcza przy nieocieplonym budynku. Wówczas rozwiązaniem może okazać się konieczność dodatkowego dogrzewania wnętrza pomieszczenia, co jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami.

IZOLMAX – profesjonalna aplikacja piany PUR na poddasze

Firma IZOLMAX oferuje fachowe i precyzyjne natryski pianą PUR, które są idealną opcją na szybkie i skutecznie ocieplenie poddasza. Nasz zespół składa się z fachowców o dużym doświadczeniu w zakresie realizacji prac termomodernizacyjnych, a nowoczesny sprzęt jest gwarancją efektywnego ocieplenia poddasza pianką poliuretanową. Zainteresowanych ofertą zachęcamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Ocieplanie warsztatu pianką PUR – najważniejsze informacje

Właściwości i zastosowanie polimoczników