Zabezpieczenie domu lub bloku przed wodą pochodzącą z opadów deszczu i śniegu jest nieodłącznym elementem projektu budowlanego. Hydroizolacja balkonu i tarasu jest szczególnie istotna. Jaki materiał wykorzystać do izolacji? Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac?
Zarówno taras, jak i balkon znajdują się poza budynkiem, co sprawia, że są nieustannie wystawione na oddziaływanie wody. Warto też do tego dodać zmieniające się temperatury na przestrzeni kolejnych pór roku. Opady deszczu lub śniegu sprawiają, że woda regularnie w mniejszym lub większym stopniu przechodzi przez fugi. To z kolei sprawia, że zaczyna zalegać pod płytkami i powoduje ich odklejanie się lub pękanie.
Oprócz tego wilgoć może prowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień (np. białych plam na posadzce) oraz sprzyja powstawaniu rdzy na metalowych elementach. Niezabezpieczone balkony i tarasy są wyjątkowo podatne na uszkodzenia, co w konsekwencji wymaga nieustannych remontów. Nie ulega więc wątpliwościom, że hydroizolacja tarasu betonowego oraz balkonu jest wręcz niezbędna.
Istnieje też scenariusz, w którym hydroizolacja balkonu i tarasu występuje, ale została wykonana niewłaściwie. Gromadząca się w pustych przestrzeniach niepełnego wypełnienia woda ulega zamarznięciu w zimie, co skutkuje wzrostem objętości i uszkodzeniami.
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że konstrukcja balkonów i tarasów jest niezwykle zróżnicowana. Oprócz tego różnią się od siebie kształtem, wielkością czy też obecnością dodatkowych udogodnień (np. niektóre mogą posiadać zadaszenie). Jak widać, wykonanie hydroizolacji na taras lub balkon nie jest tak proste. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, że są pewne uniwersalne reguły, które mają zastosowanie do różnych robót budowlanych. W tym także do przygotowania izolacji wodnej.
Podpłytkowa izolacja balkonu stanowi niezbędny element zabezpieczenia przed wodą i gromadzeniem się wilgoci. Należy jednak pamiętać o niezwykle ważnej kwestii, którą jest spadek. Powierzchnia balkonu musi mieć około 2% spadek w kierunku zewnętrznym, co zapobiega zaleganiu wody na jego powierzchni i spływaniu po ścianach budynku. Brak warstwy wpadkowej wymaga jej uprzedniego wykonania przed położeniem izolacji.
Celem hydroizolacji balkonu pod płytki jest osiągnięcie uszczelnienia zespolonego. Materiał izolacyjny przeważnie układa się bezpośrednio na beton warstwy spadkowej. Gdy hydroizolacja wyschnie, to wówczas można na nią ułożyć płytki.
W przypadku izolacji tarasu sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż konstrukcja może by naziemna lub nadziemna.
Do hydroizolacji tarasu betonowego lub balkonu można wykorzystać różnorodne materiały uszczelniające. Począwszy od płynnej folii, a skończywszy na szlamach mineralnych, które stanowią mieszankę zaprawy cementowej wzbogaconej różnorodnymi polimerami. Część szlamów może być dwuskładnikowa, gdzie oprócz mieszanki cementowej znajduje się także płynna żywica polimerowa. Wówczas konieczne jest połączenie obu komponentów w odpowiednich proporcjach i dopiero wówczas można przystąpić do izolacji.
Warto też wspomnieć o tradycyjnych rozwiązaniach jak papy podkładowe. Najtańsza papa na rynku, czyli wykonana z osnowy na tekturze, nie nadaje się do izolacji tarasu i balkonu. Należy wybrać papę, której osnowa powstała na bazie poliestru lub włókna szklanego. Trzeba jednak pamiętać, że wypukłości na podłożu mogą spowodować przerwanie ciągłości papy.
Idealną alternatywą dla wspomnianych materiałów jest pianka poliuretanowa o zamkniętej strukturze komórek. Jej zamkniętokomórkowa budowa stanowi gwarancję wodoodporności i skuteczną ochroną przed nasiąkaniem. Niemniej jednak to nie koniec zalet. Poliuretanowa piana PUR jest aplikowana na drodze natrysku, który pozwala na dokładne i bezproblemowe położenie materiału w nawet trudnodostępnych miejscach.
Firma Izolmax od ponad 10 lat zajmuje się izolacjami akustycznymi, termicznymi i wodnymi różnego typu nieruchomości – począwszy od domów jednorodzinnych, bloków i kamienic, przez budynki gospodarcze i przemysłowe, a skończywszy na budynkach użyteczności publicznej. W zakresie naszych usług znajdują się także hydroizolacje tarasów i balkonów. Wykorzystujemy najwyższej klasy i innowacyjne materiały izolacyjne: wełnę do wdmuchiwania, wełnę celulozową oraz poliuretanową piankę PUR. Oprócz tego oferujemy szereg innych usług np. badanie termowizyjne budynku. Zadbaj o komfort i bezpieczeństw wybierając Izolmax!
Źródła: