Czym są mostki termiczne i jak je wyeliminować?

Nawet najlepsza termoizolacja może okazać się nieskuteczna gdy w nieruchomości pojawi się mostek termiczny. To niezwykle powszechny problem w budynkach, który może stanowić przyczynę szeregu poważnych usterek. Co to jest mostek termiczny? Jak wykryć mostki termiczne w domu? Czy mostek termiczny przy oknach oznacza, że należy wykonać gruntowny remont? Czy na balkonie mogą występować mostki termiczne?

Mostek termiczny – co to jest?

Pojęcie mostku termicznego czy też mostku cieplnego odnosi się do miejsca w przegrodzie zewnętrznej, które powoduje ucieczkę ciepła z wnętrza budynku – utrata energii jest proporcjonalna do rozmiaru usterki. Cechą charakterystyczną jest znacznie wyższa wartość współczynnika lambda (przewodzenia ciepła) względem okolicznych elementów budynku. Mostki termiczne w domu i innych nieruchomościach mogą występować w dwóch rodzajach:

  • punktowe – w jednym, konkretnym miejscu np. przewierconej ścianie czy punkcie przytwierdzenia elementu mocującego – zwykle nie powodują zbyt dużej utraty ciepła;

  • liniowe – są rezultatem połączenia różnych elementów konstrukcyjnych, np. liniowy mostek termiczny między balkonem a stropem.

Skąd biorą się mostki termiczne w domu?

Mostki termiczne w domach, mieszkaniach i innych typach nieruchomości są zazwyczaj efektem nieprawidłowej realizacji izolacji cieplnej w budynku. Przeważnie mowa tu o:

  • zbyt cienkiej warstwie termoizolacji, co może wynikać np. z nieodpowiedniego dobrania materiałów ocieplających. Wynikiem tego jest tzw. pocenie warstwy izolacji;

  • przerwanej ciągłości izolacji wskutek niedbałego wykonania prac termomodernizacyjnych i nieodpowiedniego zabezpieczenia konkretnych elementów uszczelniających np. mostki termiczne przy oknach lub drzwiach;

  • niewłaściwie rozplanowanej izolacji w budynku – jedna z części okazuje się bardziej szczelna od pozostałych.

Gdzie najczęściej powstają mostki termiczne?

Miejsca przesadnej utraty ciepła mogą występować praktycznie w każdej części budynku. Niemniej jednak część pomieszczeń i elementów jest szczególnie narażona na powstawanie mostków termicznych. Najczęściej wspomina się tutaj o barierkach, nadprożach, drewnianych elewacjach, kominach, balkonach i tarasach, łączeniach ścian ze stropem i ścian z nieogrzewaną piwnicą czy systemach odprowadzania wody z deszczówki.

Jak wykryć mostki termiczne w domu i innych typach nieruchomości?

Najskuteczniejszym sposobem na znalezienie mostków termicznych przy oknach, drzwiach, w ścianach czy na poddaszu jest przeprowadzenie w budynku analizy termowizyjnej. Termowizja jest wykonywana na zewnątrz i wewnątrz budynku, co pozwala na dokładne sprawdzenie występowania miejsc powodujących wzmożoną utratę ciepła. Do diagnostyki wykorzystuje się kamerę termowizyjną, a pomiar jest realizowany w porze jesienno-zimowej. Ponadto przed badaniem poleca się zamknąć okna, wyłączyć ogrzewanie i poodsuwać od ścian wszystkie elementy wyposażenia wnętrza. Usługa ta pozwala wykryć wszystkie słabe ogniwa i w razie potrzeb zaplanować termomodernizację nieruchomości.

Do czego prowadzą mostki termiczne?

Przede wszystkim do przesadnej ucieczki ciepła z budynku. Mostek termiczny w domu i każdym innym budynku wymaga zużycia znacznie większej ilości energii do ogrzania pomieszczeń wewnętrznych. Efektem tego jest wzrost kosztów za zużycie ciepła, które tak naprawdę nie przynosi pożądanego rezultatu – można więc przyjąć, że wraz z ciepłem uciekają też pieniądze z domowego budżetu.

Poważniejszym problemem jest nadmierne gromadzenie się wody w obrębie mostków termicznych. Różnica temperatur i współczynnika przewodzenia ciepła prowadzi do skraplania pary wodnej, co potęguje rozwój grzybów i pleśni. Te natomiast stanowią zagrożenie dla osób przebywających w środku m.in. wywołując alergie lub schorzenia układu oddechowego.

Gromadząca się woda to jednak nie tylko pleśń. Podciąganie i zaleganie wody stanowi przyczynę wyziębienia konstrukcji budynku oraz może powodować wyraźne naruszenie kondycji nieruchomości. Mostki termiczne niejednokrotnie prowadzą do pękania ścian, stropów, posadzki balkonu czy rozwoju rdzy np. w stalowych halach i magazynach.

Jak wyeliminować mostki termiczne? Skorzystaj z usług IZOLMAX!

Firma IZOLMAX oferuje profesjonalne ocieplanie nieruchomości przy pomocy wyjątkowych materiałów izolacyjnych, którymi są piana poliuretanowa PUR i celuloza. Oprócz tego wykonujemy badania termowizyjne budynków w celu wykrycia mostków cieplnych. Kompleksowa usługa pozwala zaplanować walkę z występującym mostkiem termicznym w domu i zagwarantować właścicielowi szybkie rozwiązanie problemu – zainteresowanych szczegółami zachęcamy do kontaktu.



Proponowane artykuły


Nieszczelność okien – jak sobie poradzić z tym problemem?

Ocieplanie komina – co warto wiedzieć i czego użyć do wykonania?

Izolacja piwnicy

Izolacja podłogi w piwnicy