Ocieplenie nieruchomości jest niezbędne dla utrzymania jej optymalnego stanu technicznego. Oprócz tego należy pamiętać, że izolacja termiczna gwarantuje komfort dla osób przebywających we wnętrzu budynku. Czy ocieplanie hal magazynowych stanowi obowiązek właściciela? Jaki materiał termoizolacyjny będzie najlepszym wyborem do ocieplenia hali?
Hale stalowe cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, którzy poszukują ekonomicznego sposobu do przetrzymywania własnych towarów. Praktycznie większość branż decyduje się na hale magazynowe wykonane ze stali. Powodów jest całkiem sporo – począwszy od mniejszych kosztów związanych z budową i utrzymaniem aniżeli w przypadku budynku murowanego, szybszego tempa realizacji projektu, a skończywszy na niewielkiej liczbie potrzebnych pozwoleń na postawienie takiej nieruchomości. Stalowa hala może być zaadaptowana pod różne cele i sprawdzi się jako:
magazyn,
budynek rolniczy,
placówka sportowa,
obiekt handlowo-usługowy.
Zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzu hali magazynowej jest wymogiem regulowanym prawnie. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku (Dz. U. Z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) mówi, że temperatura w halach stalowych nie powinna być mniejsza niż 14 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura we wnętrzu obiektu będzie poniżej 10 stopni, to wówczas obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie osobom przebywającym wewnątrz odpowiedniej odzieży i ciepłych posiłków.
W związku z tym, wielu przedsiębiorców decyduje się zawczasu na przygotowanie ocieplanej hali magazynowej – wykonanie profesjonalnej termomodernizacji budynku zagwarantuje we wnętrzu optymalne warunki do funkcjonowania. Ponadto właściwie wykonana izolacja termiczna umożliwia ochronę nieruchomości i znajdujących się w niej towarów przed niekorzystnymi skutkami czynników atmosferycznych.
Materiał wykorzystany do ocieplenia hali magazynowej musi odznaczać się niską wartością współczynnika lambda (przewodzenia ciepła). Oznacza to, że materiał do termoizolacji magazynu powinien zapobiegać przesadnemu wydostawaniu się energii cieplnej na zewnątrz. Tym sposobem ocieplana hala magazynowa jest energooszczędna, co pozwala właścicielom zredukować koszty związane z jej ogrzewaniem.
Należy jednak pamiętać, że w hali stalowej przetrzymywane są rozmaite produkty. Dlatego też przedsiębiorcy budujący magazyn mogą mieć zupełnie odmienne potrzeby względem materiału termoizolacyjnego:
branża pirotechniczna wymaga izolacji odpornej na ogień,
firmy składujące produkty chemiczne muszą zadbać o materiał odporny na ich szkodliwe działanie,
w branży spożywczej należy ograniczyć ryzyko gromadzenia się wody, która może spowodować rozwój pleśni na składowanych produktach; oprócz tego nie powinien być atrakcyjny dla zwierząt, które mogą go wykorzystać do stworzenia własnego gniazda.
Szczególnie istotną kwestią w ocieplaniu hal jest zagwarantowanie ochrony przed nadmierną ilością wody. Konstrukcja hal magazynowych bazuje przede wszystkim na elementach wykonanych ze stali, co stwarza dogodne warunki do rozwoju rdzy. Nietrudno domyślić się, że długotrwale utrzymująca się korozja powoduje stopniowe naruszenie kondycji całego budynku, a to może wymagać od właściciela konieczności wykonywania nieustannych prac remontowych. Dlatego dobre wykonanie ocieplenia hali magazynowej pozwala zaoszczędzić koszty związane z powtarzającymi się naprawami.
Ostatnim, lecz równie ważnym aspektem w ocieplanej hali magazynowej jest instalacja materiału. Hale są nieruchomościami o znacznie większych rozmiarach niż domy jednorodzinne, co może sprawiać sporo kłopotów z aplikacją materiału termoizolacyjnego w okolicach sufitu i zadaszenia.
Firma IZOLMAX oferuje usługę profesjonalnego ocieplania hal stalowych za pomocą natrysków pianką poliuretanową. Materiał gwarantuje niskie przewodnictwo cieplne oraz skuteczną ochronę przed ogniem, chemikaliami czy rozwojem pleśni. Ponadto pianka poliuretanowa wykazuje solidne właściwości hydroizolacyjne. Natrysk pianą PUR jest szybki i precyzyjny, co zapewnia dokładne ocieplanie hal magazynowych i przygotowanie energooszczędnego budynku. Nasi specjaliści z chęcią pomogą w realizacji prac i odpowiedzą na wszelkie nurtujące pytania – zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.