Dom ma gwarantować właścicielom bezpieczeństwo i komfort. Jednak w trakcie budowy należy pamiętać, że każda nieruchomość musi zapewniać optymalną ochronę przed stratami ciepła. W tym celu niezbędne jest zwrócenie uwagi na współczynnik lambda w wykorzystanych materiałach do termoizolacji budynku.
Mianem współczynnika lambda (λ) określa się zdolność materiałów termoizolacyjnych do przewodzenia ciepła. Jego wartość jest odwrotnie proporcjonalna do parametrów określających właściwości termoizolacyjne danego materiału budowlanego. Oznacza to, że im mniejszy jest współczynnik lambda, tym większa skuteczność wykorzystanego tworzywa w zatrzymywaniu ciepła. Parametr λ jest wyrażany w W/mK (wat na metr i Kelwin).
Architekci i ekipy budowlane przywiązują dużą uwagę do współczynnika lambda. Przede wszystkim dotyczy on materiałów budowlanych, które mają zostać wykorzystane w pracach termoizolacyjnych. Zwłaszcza gdy mowa o ścianach zewnętrznych czy poddaszu.
Przegrody zewnętrzne budynku powinny zapewnić wysoką ochronę nieruchomości przed niekontrolowanymi i nadmiernymi stratami ciepła. Dlatego też najlepszym wyborem okazują się materiały, których wartość współczynnika λ jest stosunkowo niewielka. Produkty tego typu słabo przewodzą ciepło, co stanowi gwarancję solidnej izolacji termicznej domu. To natomiast pozwala właścicielom na użytkowanie bez zbędnych wydatków na ogrzewanie. Ponadto materiały budowlane o niewielkim współczynniku lambda zapewniają też ochronę przed szeregiem nieprawidłowości np. przesadnym wyziębieniem ścian, co ogranicza ryzyko gromadzenia się wody i zapobiega przed rozwojem pleśni.
To jednak nie koniec korzyści, które można zyskać dzięki materiałom termoizolacyjnym o niskiej wartości λ. Niskie przewodnictwo cieplne umożliwia zaoszczędzenie wydatków w trakcie budowy nieruchomości. Materiał o niewielkim współczynniku lambda i dobrych właściwościach izolacyjnych może zostać wykorzystany w mniejszej ilości aniżeli materiały, które charakteryzuje duże przewodnictwo cieplne. Cieńsza warstwa termoizolacyjna zapewnia też budynkowi bardziej estetyczny wygląd, co może mieć znaczenie dla jego prezencji i ogólnej wartości np. przy próbie sprzedaży lub wynajmu.
W temacie zdolności materiałów izolacyjnych do przewodzenia ciepła należy wspomnieć o dwóch innych, ale równie ważnych kwestiach. Współczynnik przenikania ciepła (U) określa ilość energii cieplnej przenikającej przez 1 m2 przegrody w czasie 1 sekundy i przy amplitudzie temperatur z obu stron przegrody równej 1 Kelwin. Podobnie jak w przypadku współczynnika lambda, tak samo i parametr U powinien być niski – oznacza to, że wspomniana przegroda (np. w wielowarstwowej ścianie zewnętrznej) jest prawidłowo izolowana. Współczynnik przenikania ciepła jest wyrażany w W/m2K (wat na metr kwadratowy i Kelwin).
Drugim ważnym pojęciem jest opór cieplny (R), który definiuje się jako odwrotność dla wyżej opisanego parametru U. Mianem oporu cieplnego określa się właściwości produktu bądź przegrody do ograniczenia niepotrzebnych strat ciepła. W jaki sposób obliczyć R? Należy podzielić grubość materiału (d) przez współczynnik lambda. Wartość oporu cieplnego jest proporcjonalna do możliwości materiału w zatrzymywaniu ciepła.
Zakup odpowiednich materiałów do termoizolacji nieruchomości może okazać się sporym wyzwaniem. Nie można zapominać, że oprócz wartości współczynnika lambda należy wziąć pod uwagę koszty – wiele osób w trakcie budowy stara się szukać rozwiązań, które są atrakcyjne cenowo. W jaki sposób porównać materiały termoizolacyjne? Najlepszym rozwiązaniem będzie obliczenie wskaźnika tzw. ceny jednostkowego oporu cieplnego (WR). Parametr ten można uzyskać poprzez przemnożenie wartości λ i ceny za 1 m3 konkretnego materiału. Warto pamiętać, że niski współczynnik lambda, a co za tym idzie niskie przewodnictwo cieplne, nie będzie wymagać zbyt grubej warstwy termoizolacji.
Jednym z najlepszych materiałów do prac termoizolacyjnych jest pianka poliuretanowa (PUR). Jej współczynnik lambda wynosi od 0,022 do 0,039, co jest niższą wartością niż w przypadku innych tworzyw wykorzystywanych do ocieplenia budynku (np. styropian czy wełna mineralna). Firma Izolmax oferuje profesjonalne natryski pianką poliuretanową w różnego typu nieruchomościach. Z chęcią podejmiemy się realizacji prac ociepleniowych firm i prywatnych posesji – gwarantujemy bezpieczne, skuteczne i szybkie wykonanie usługi, która pozwoli zadbać o komfort i bezpieczeństwo.