Izolacja samochodu dostawczego

Samochody dostawcze służą do realizacji kompleksowych usług transportowych, dlatego na szeroką skalę wykorzystywane są przez firmy kurierskie, przedsiębiorstwa usługowe, sklepy oraz inne punkty sprzedaży. Przewożony ładunek musi mieć zapewnione odpowiednie warunki podróży, dlatego pojazd zajmujący się jego dostawą powinien dysponować różnymi usprawnieniami. Dotyczy to zwłaszcza towarów wymagających utrzymania właściwej temperatury. Przestrzeń załadunkowa standardowo nie posiada izolacji termicznej, dlatego konieczne jest wyposażenie pojazdu w specjalne usprawnienia.

Zastosowanie izolacji samochodu dostawczego

Izolacja termiczna samochodu dostawczego pozwala na utrzymanie stałej temperatury w przestrzeni załadunkowej, co znacząco zwiększa możliwości zastosowań takiego pojazdu. Usługi wykorzystujące auta z takim usprawnieniem wykorzystywane są w wielu branżach, zwłaszcza tych związanych z przewożeniem żywności. Wiele produktów wymaga transportu w niższej temperaturze, celem utrzymania świeżości. Ma to szczególne znaczenie w upalne dni, kiedy wnętrze samochodu dostawczego bardzo mocno się nagrzewa. Izolacja okazuje się przydatna również w wielu innych przypadkach, np. zyskujących coraz większą popularność usługach cateringu. Odpowiednio zabezpieczony termicznie pojazd okazuje się niezbędny także w branży farmaceutycznej, ze względu na możliwość bezpiecznego przewozu mrożonych lekarstw.

Bezpieczeństwo izolacji samochodów dostawczych

Izolacja samochodu dostawczego może być zrealizowana na różne sposoby. Należy jednak unikać stosowania niesprawdzonych materiałów, a także wykonywania tego rodzaju ingerencji na własną rękę. Wykorzystanie nieodpowiednich rozwiązań może obniżyć jakość izolacji, a tym samym pogorszyć warunki termiczne przestrzeni załadunkowej. Wiele pojazdów wymaga bardzo precyzyjnego dobrania grubości izolacji, aby było możliwe utrzymanie temperatury na pożądanym poziomie. Jej amatorskie wykonanie może natomiast nie sprostać wymogom bezpieczeństwa, przez co nie otrzyma kluczowych certyfikatów. W takiej sytuacji pojazd dostawczy może nawet nie zostać dopuszczony do ruchu, co wiąże się z dużymi stratami finansowymi dla właściciela. Izolacja samochodu dostawczego zawsze powinna być zatem wykonana przez profesjonalną firmę.

Izolacja termiczna samochodu dostawczego pianką PUR

Zastosowanie pianki PUR może być bardzo dobrym sposobem na wykonanie izolacji termicznej samochodu dostawczego. W zależności od rodzaju pojazdu oraz jego przeznaczenia, wykorzystuje się piankę o komórkach otwartych lub zamkniętych. W przypadku aut dostawczych, autoryzowani wykonawcy najczęściej stosują otwartokomórkową piankę PUR. Wykazuje ona nie tylko doskonałe właściwości higrotermiczne, ale również zapewnia bardzo dobrą izolację akustyczną. W przypadku samochodów dostawczych ma to szczególne znaczenie, ponieważ pozwala na efektywne wygłuszenie wielu dźwięków generowanych podczas jazdy. Izolacja pianką PUR zapewnia też bardzo dobrą kompatybilność z blaszaną konstrukcją pojazdu. Materiał ten jest wyjątkowo elastyczny oraz łatwy w formowaniu, dzięki czemu nie przeszkadza np. w przypadku tworzenia dalszej zabudowy auta czy uzupełniania przestrzeni załadunkowej różnego rodzaju półkami, regałami lub uchwytami. Jeżeli natomiast samochód dostawczy ma spełniać funkcję kontenera lub chłodni, zwykle wykorzystuje się piankę zamkniętokomórkową z dodatkową warstwą ochronną przeciw promieniom UV.

Zalety izolacji samochodu dostawczego pianką PUR

Izolacja termiczna samochodu dostawczego pianką PUR przebiega sprawnie i szybko. Metoda ta niweluje ryzyko powstawania nieszczelności, a jednocześnie nie obciąża pojazdu pod kątem przestrzennym i wagowym. Nie ogranicza tym samym jego możliwości załadunkowych, co ma szczególne znaczenie w przypadku aut regularnie przewożących duże ilości towarów. Profesjonalnie wykonana izolacja pianką PUR prezentuje się bardzo estetycznie, dzięki czemu nie zaburza fabrycznego wyglądu pojazdu. Sama pianka poliuretanowa uznawana jest obecnie za jeden z najbardziej efektywnych i wydajnych izolatorów, a przy tym pozostaje rozwiązaniem stosunkowo mało kosztownym. Izolacja pianką PUR to jednocześnie metoda zgodna z najważniejszymi wymaganiami prawnymi, dotyczącymi usług transportowych. Jej profesjonalne wykonanie kwalifikuje pojazd do wydania certyfikatu umożliwiającego realizację przewozów międzynarodowych wielu specyficznych towarów, w tym szybko psujących się produktów spożywczych. Takie rozwiązanie sprawia, że każdy samochód dostawczy wchodzący w skład floty spełnia kluczowe normy polskie i zagraniczne.



Proponowane artykuły


Szczeliny dylatacyjne w murach – czym są i gdzie je stosować?

Jak ocieplić oborę?

Ocieplenie sufitu podwieszanego – czym je wykonać?