Czym ocieplić kurnik?

Kury w przydomowym ogrodzie to coraz częstszy widok, nie tylko w przypadku wiejskich posiadłości. Smak i jakość swojskich jajek oraz mięsa są nieporównywalne do smaku produktów dostępnych w sklepie. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na zakup kur niosek i budowę kurnika. Czym ocieplić kurnik, aby przez cały rok panowały w nim optymalne dla zwierząt warunki?

Optymalna temperatura

Najbardziej komfortową temperaturą dla kur niosek jest 18 stopni Celsjusza. W tych warunkach kury niosą najwięcej jajek i czują się najlepiej. O ile wiosną czy latem, zapewnienie takich warunków nie jest problemem, o tyle zimą jest to bardziej skomplikowane i wymaga zastosowania dodatkowych środków. Ważne, aby nie dopuścić do sytuacji, w której temperatura wewnątrz kurnika spada poniżej 6 stopni Celsjusza. Najkorzystniejszą sytuacją jest całoroczne utrzymanie temperatury w okolicach 14-15 stopni Celsjusza. Nie oznacza to jednak konieczności montażu ogrzewania. Najważniejsze jest zapewnienie dobrej izolacji termicznej poprzez ocieplenie kurnika specjalnym materiałem.

Co wpływa na temperaturę wewnątrz kurnika?

Zapewnienie właściwej izolacji termicznej ścian kurnika to nie jedyny sposób na zagwarantowanie optymalnych warunków temperaturowych w jego wnętrzu. Istotne są również inne parametry, takie jak:

  • właściwe ocieplenie i zaizolowanie okien,
  • zapewnienie właściwego poziomu ściółki, który powinien wynosić około 20 cm,
  • rozlokowanie snopków słomy na zewnątrz kurnika, które dodatkowo odizolują kurnik od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Przez cały okres zimowy słomę na ściółce należy wymieniać wyłącznie z okolicy poideł, gdzie może być ona przemoczona i gnijąca. Głębokie warstwy ściółki po jakimś czasie zaczynają kompostować, wydzielając naturalne ciepło.

Co ważne, montaż ocieplenia jest przydatny nie tylko zimą, gdy temperatury spadają znacznie poniżej zera. Dobra termoizolacja jest ważna również latem, gdy temperatury są zbyt wysokie. Warto bowiem wiedzieć, że zbyt niskie temperatury powodują u kur wzmożony apetyt, a także mniejszą produktywność. Natomiast zbyt wysokie temperatury mogą doprowadzić do stroszenia piór oraz mniejszej częstotliwości w składaniu jaj, które jeśli zostaną złożone, będą pokryte zbyt cienką skorupą.

Ocieplenie kurnika pianką PUR

Specjalistyczne badania dotyczące strat cieplnych w budynkach inwentarskich wykazały, że przyczyną nadmiernej utraty ciepła jest niekontrolowany przepływ powietrza. Największe straty ciepła notowane są w połączeniu dachu ze ścianką kolankową, w okolicach wywietrzników oraz w różnych elementach dachu. Doskonałym sposobem na skuteczną izolację tych miejsc i efektywne ocieplenie kurnika jest zastosowanie piany PUR. Produkty ten jest gęsty, a po zastygnięciu bardzo twardy. Piana PUR zatrzymuje przede wszystkim przepływ powietrza i znacznie zmniejsza straty cieplne. Piana PUR stosowana jest jako ocieplanie natryskowe, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko powstania mostków termicznych

Zalety piany PUR

Ocieplanie pianką PUR ma wiele zalet. Jedną z nich jest brak ryzyka pylenia. Szkodliwe substancje zawarte w jej składzie nie unoszą się w powietrzu, dzięki czemu produkt jest bezpieczny dla zwierząt. Co więcej, ocieplanie natryskowe pianką PUR uniemożliwia zakładanie przez gryzonie gniazd, a sam produkt nanosić można na różne elementy konstrukcyjne budynku inwentarskiego – na dachówkę, elementy drewniane, blachę czy styropian. Piana jest twarda, a jej współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,022, co stanowi dowód na doskonałą termoizolacyjność produktu.

Zamknięta struktura piany PUR uniemożliwia przedostawanie się do jej wnętrza brudu oraz drobnoustrojów. Jest zatem bezpieczna dla zwierząt, nie ma także konieczności jej okresowej wymiany, ponieważ jej właściwości długo pozostają niezmienne. Ze względu na wysoką twardość, gotowy produkt można myć myjką ciśnieniową, bez obawy o zniszczenie struktury. Piana PUR zapewnia doskonałe warunki temperaturowe wewnątrz kurnika, co przekłada się na produktywność oraz efektywność kur niosek.



Proponowane artykuły


Izolacja piwnicy

Izolacja podłogi w piwnicy

Izolacja samochodu dostawczego

Wyciszenie sufitu – czy to możliwe?