Błędy w ocieplaniu poddasza

Ocieplanie poddasza jest niezbędne do tego, aby ograniczyć straty energii, a tym samym obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Stosowane są różnorodne materiały izolacyjne, a więc jest to kwestia bardzo indywidualna. Należy wystrzegać się błędów, które narażają na dodatkowe koszty. Osoby bez doświadczenia powinny skorzystać ze wsparcia doświadczonych fachowców, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę. Poniżej umieszczono kilka sprawdzonych wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Niewłaściwe materiały

Jak już wspomniano, do ocieplania poddasza stosuje się rozmaite materiały. Wybór odpowiedniego jest podstawą do tego, aby izolacja spełniała swoje zadanie. Mogłoby się wydawać, że istotne jest jedynie obliczenie przewodności cieplnej. Nic bardziej mylnego! Ważne jest to, aby wybrać materiał, który nie stworzy tzw. mostków cieplnych. Powszechnie spotykanym błędem jest ocieplanie dachu jedynie pomiędzy krokwiami. Stosowanie płyt ze styropianu najczęściej okazuje się pomyłką. Wynika to z faktu, że nie posiadają one oczekiwanej elastyczności. Ciężko umieścić je w szczelinach, co generuje uciekanie ciepła. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji liczne alternatywy – jedną z nich jest pianka PUR, która obecnie jest wyjątkowo chętnie stosowana przez fachowców.

Brak ciągłości izolacji

Izolacja poddasza nie powinna posiadać przerw, gdyż to właśnie w tych obszarach ucieka największa ilość energii. Warto uwzględnić, że poddasze relatywnie rzadko ma prostą budowę. Najczęściej jest to konstrukcja złożona, co znacząco utrudnia montaż materiałów izolacyjnych. Jest to sporym wyzwaniem dla wykonawcy. Właśnie dlatego samodzielna realizacja prac nie jest zbyt dobrym pomysłem. Osoby, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy powinny skorzystać z pomocy ekspertów. Przed realizacją przedsięwzięcia należy upewnić się, że każdy element konstrukcji będzie mógł zostać pokryty wybranym materiałem – wszystko po to, aby zachować jego ciągłość. Ocieplanie pianą PUR sprawdza się nawet w przypadku bardzo skomplikowanych form.

Pominięcie szczeliny wentylacyjnej

W przypadku pełnego deskowania priorytetem jest to, aby zadbać o swobodną cyrkulację powietrza. Jest to niezbędne do tego, aby skuteczne eliminować wygenerowaną wilgoć. W innym przypadku pojawi się para, z którą ciężko jest się uporać. Pomiędzy pokryciem dachowym, a izolacją zaleca się zachowanie około 3-6 cm przerwy. Ponadto istotne jest także to, aby wykonać wlot w okapie oraz wylot w kaletnicy. Należy mieć świadomość, że gromadząca się para wodna nie działa korzystnie na stan konstrukcji. Po pewnym czasie może ona doprowadzić do biodegradacji powierzchni. Pojawienie się pleśni, czy też grzybów bezpośrednio wpływa na zdrowie osób przebywających w budynku. Trzeba wiedzieć, że wydzielają one szereg toksycznych związków.

Zbyt cienka warstwa izolacji

Wykonanie izolacji poddasza wymaga stworzenia projektu, gdzie określa się m.in. minimalną warstwę ocieplenia. Jest ona ustalana w oparciu o wiele różnych czynników. Priorytetem jest to, aby podczas realizacji prac nie wprowadzać modyfikacji „na własną rękę”. Właśnie z tego powodu tak ważne jest to, aby znaleźć godnego zaufania wykonawcę, który posiada pozytywne opinie wśród klientów. Niektóre firmy chcąc zredukować koszty wykonania wykorzystują mniejszą ilość materiału, niż jest to zalecane. Faktem jest, że zdecydowana większość zleceniodawców nie potrafi zweryfikować poprawnego wykonania prac.

Niedostatecznie ocieplone szczeliny okienne

Okna znajdujące się w dachu wymagają szczególnej uwagi. Trzeba wiedzieć, że to właśnie tam najczęściej tworzą się mostki termiczne, przez które ucieka ciepło. Niezbędne jest dokładne zabezpieczenie styku ościeżnicy oraz konstrukcji dachu. Jest to zadanie, które wymaga posiadania praktyki. Dość łatwo można ocenić, czy okno dachowe zostało zamontowane oraz ocieplone prawidłowo. Jeśli pierwszy śnieg topi się najszybciej w jego okolicy, to oznacza zbyt niski poziom szczelności oraz popełnienie znaczących błędów podczas montażu.



Proponowane artykuły


Jak wyciszyć pokój?

Przyczyny powstawania wilgoci w piwnicy oraz sposoby jak z nią walczyć

Ocieplanie skosów poddasza – wybór materiału a korzyści dla domu