Kiedy można docieplać budynek na istniejącym dociepleniu?

Docieplenie budynku, polegające na montażu ocieplenia na istniejącej już warstwie izolacyjnej to znaczące ułatwienie prac. Jednak zawsze przed rozpoczęciem prac niezbędna jest właściwa ocena istniejącego już układu ocieplenia oraz stanu technicznego podłoża.

Docieplenie budynku na istniejącej już warstwie termoizolacji

Kilkanaście, a nawet kilka lat temu wykonywało się ocieplenia budynków z zastosowaniem cienkich płyt izolacyjnych. Czasami wynikało to m.in. braku fachowej wiedzy w zakresie właściwego ocieplenia, w efekcie czego pojawiły się liczne uszkodzenia elewacji, pociągające za sobą konieczność napraw. Na przestrzeni lat zmieniły się też wymagania energetyczne dla budynków, dlatego dziś konieczne jest stosowanie grubszych materiałów izolacyjnych. By sprostać obecnym standardom konieczne jest ponowne poddanie budynku termoizolacji, np. z zastosowaniem takiego materiału jak pianka PUR. To sposób na wtórne docieplenie budynku na tej warstwie izolacji, która już istnieje.

Docieplenie budynku – kiedy można je wykonać na istniejącym już dociepleniu?

Zawsze, kiedy decydujemy się na docieplenie budynku, który posiada już jedną warstwę izolacji, konieczne jest ocenienie czy jej stan umożliwia położenie kolejnego docieplenia. Nie powinno się tego oceniać samodzielnie, jeśli nie posiada się fachowej wiedzy ani doświadczenia, a próby oceny „na oko” są często błędne. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest analiza wykonana przez osobę z branży i posiadającą uprawnienia budowlane.

Zastosowanie docieplenia na docieplenie wynika z możliwości jakie daje obecna elewacja i jej stan techniczny. Ważny jest także układ ocieplenia i podłoże ścienne. Gotowa ekspertyza, jaką opracowuje specjalista powinna też odnosić się do zakresu prac i wskazywać projekt ponownego docieplenia budynku.

Ocena możliwości docieplenia budynku na istniejącej już warstwie izolacyjnej często zaczyna się od sprawdzenia stanu technicznego i dokumentacji w zakresie ocieplenia budynku. Jest ona zawarta w projekcie technicznym i w dzienniku budowy. To ważne kwestie, które dają możliwość wskazania materiału jaki będzie najlepszy podczas ponownego wykonywania izolacji i określenia klasyfikacji ogniowej.

Wykonanie tzw. „odkrywek”

To kolejny krok, jeśli chodzi o sprawdzenie stanu budynku przed pojęciem decyzji o wykonaniu kolejnej warstwy izolacji. Tzw. „pokrywki” dają możliwość sprawdzenia przekroju ocieplenia i stanu poszczególnych warstw. Nie ma innego sposobu na to, by ocenić jak wygląda budynek i czy nadaje się do wykonania nowej izolacji.

Sam kształt „odkrywki” powinien być zbliżony do kwadratu o powierzchni ok. 10 cm kwadratowych, by dawać jasny podgląd na stan techniczny elewacji. Samo badanie ma charakter obligatoryjny i wykonuje się je nawet wówczas, kiedy na pierwszy rzut oka elewacja wygląda dobrze i nie ma na niej dostrzegalnych zniszczeń.

Często tzw. „odkrywki” wykonuje się w dwóch lub trzech miejscach elewacji, by mieć lepszy pogląd na jej stan i widoczne różnice konstrukcyjne. O ich liczbie decyduje dokładnie osoba, która przygotowuje ekspertyzę.

W sytuacji, kiedy warstwę roboczą dla pierwszego ocieplenia stanowiły elementy wielkopłytowe, konieczne jest w pierwszej kolejności sprawdzenie ich stanu technicznego i połączeń w zgodzie z aktualnymi wytycznymi budowlanymi.

Ponowne docieplenie budynku pianką PUR

Wiele osób decyduje się na zastosowanie pianki poliuretanowej na potrzeby ponownego ocieplenia domu. Taki materiał ma praktyczne zastosowanie, ponieważ chroni dom przed przegrzaniem i wychłodzeniem, a jednocześnie jest dobrą izolacją. Obecnie stanowi alternatywę dla wełny mineralnej i styropianu.

Pianka PUR jest łatwa w aplikowaniu i pozwala na dokładne docieplenie nawet małych zakamarków i miejsc. Można jej używać w szerokim zakresie temperatur. Zapewnia izolację akustyczną i nie wchodzi w negatywne interakcje z innymi materiałami budowlanymi. Co istotne, nie ma obaw o jej transport, jak w przypadku innych materiałów, np. wełny. Pianka jest też trwała, co pozwala cieszyć się jej efektami przez wiele lat.



Proponowane artykuły


Dom pasywny

Domy pasywne – czym się charakteryzują?

Jak zabezpieczyć dach przed kunami?

Skuteczne ocieplenie chlewni